1. Team Leinonen  8.35.47 (Sasu Leinonen, Ville Korpi, Ilkka Korpi, Juha Leinonen, Ari-Matti Leinonen, Markku Leinonen, Jarno Leinonen)

2. Team Nurmi  8.54.53 (Elias Nurmi, Pasi Nurmi, Jukka Aho, Anne-Mari Hautamäki, Venla Nurmi, Salla Rantanen, Jukka Aho)

3. Kuortaneen Kunto 1  8.55.23 (Heikki Ala-Honkola, Jorma Yli-Kaatiala, Jari Takanen, Jukka-Pekka Laitila, Esa Ala-Honkola, Akseli Ala-Honkola, Hannu Takanen)

4. Team Hoskari  9.07.15 (Maria Hoskari, Riku Rousku, Timo Hoskari, Eija Rantoja, Sanni Hoskari, Tiina Hoskari/Hanna Rousku, Samuli Rousku)

5. Johtokunnan Harhaanjohtajat  9.23.48 (Heikki Linna, Jari Åkerman, Tomi Savolainen, Riikka Saarimäki, Hannu Matikainen, Maarit Kaitola/Elli Ahola, Hannu Pienimäki)

6. Mustat Hevoset  10.02.56 (Anni Matikainen, Kirsti Mäntylä, Tanja Mäntylä, Linda Huhtala, Joonas Soukkala, Iiro Tuomola, Tiina Mäntylä)

7. JanneMari ja Konkarit  10.27.02 (Janne Matikainen, Jorma Kaataja, Timo Ala-Kanto, Martti Suomilammi, Olavi Tuokko, Martti Kontoniemi, Mari Kellosaari)

8. Riikku Runners  10.35.30 (Lauri Kaitola, Jorma Mäkiranta, Janne Isoaho, Jere Mäkiranta, Iiro Kaitola, Mika Uitto, Marko Isoaho)

9. Reiskan Seiska  11.41.56 (Jaakko Ala-Reinikka, Janne Kontola, Mikko Kaataja, Rauno Salo, Jarkko Viinikka, Juha Veittiaho, Petri Kontola)

10. Ähtärin Urheilijat 2  11.42.04 (Tuomas Autio, Janne Muhonen, Petri Jykylä, Tiina Autio, Laura Muhonen, Hannu Humalamäki, Risto Lauhanen)

hylätty Ähtärin Urheilijat 1 (Ville Siven, Paavo Väätäinen, Mikko Hölsö, Ossi Heikkilä, Markku Autio, Taneli Autio, Antti Niinikoski)

hylätty Kuortaneen Kunto 2 (Tuomas Mikkola, Ari Kolunsarka, Marko Kujanpää, Juha Aho-Pynttäri, Juho Yli-Kaatiala, Emilia Korkonen, Antti Lassila)

 

alla olevassa linkissä väliajat 

 

väliajat  

 
 

KETUNPOLKU-suunnistusradat keväällä 2020


Perinteistä HIPPO-suunnistuskoulua emme pysty valitettavasti Korona-tilanteen vuoksi tänä vuonna järjestämään.

Rastiketut järjestävät omatoimiseen suunnistuksen harjoitteluun Ketunpolku-suunnistusratoja. 
Radat pyritään tekemään niin helpoiksi, että vähemmänkin suunnistaneet lapset uskaltautuvat metsään yhdessä huoltajien kanssa. 

Jokaiseen rataan kuuluu kartta, jonka voitte itse tulostaa mukaanne tai ladata mobiililaitteeseenne. 

Kartan tulostaminen/lataaminen on maksutonta.
Lähtöpaikalla ja kaikilla rasteilla on aina rastilippu, jota ei saa koskettaa!

KARTAT LADATTAVISSA SUUNNISTUSKOULU-SIVULTA

Jokainen suunnistaa omalla vastuulla.

Tiedustelut: 0405698944 / Riikka, 0400867207 / Maarit.

Nyt vain rohkeasti suunnistamaan!

Tulokset

 

Väliajat

 

 

Radat: A-rata 5,2 km, B-rata 3 km, emit-leimaus

Kartta: A4, 1:10000 2017, ajantasaistus 2019, kartta on muovisuojuksessa ja rastimääritteet on painettu karttaan

Lähtö: väliaikalähdöllä n. 19.30 alkaen, lähtöpaikalle matkaa 600m

Ilmoittautuminen ja maksut: ilmoittautuminen paikanpäällä, karttamaksu 5€

Opastus: VT18 Alavus-Tuuri väliltä (Pykälistöntie)

Kilpailukeskus: maasto-olosuhteissa; ei pesua, eikä minkäänlaista katonalustilaa

Tiedustelut: ratamestari T. Savolainen 040-5603130

Tervetuloa

Rastiketut ry:n syyskokous Fasadissa  29.11.2019 klo 18.30. Käsitellään sääntömääräiset asiat.
 
Tervetuloa! 
Rastiketut ry, johtokunta
 
 

Rastikettujen kauden päätöstilaisuus Fasadissa 29.11.2019 klo 19. Kahvitarjoilu. Tervetuloa kaikki jäsenet tilaisuuteen

Palkittavien lista:

Haunia Heta                                                                                                                  

Hautamäki Aaro                                                                                                                 

Hautamäki Anni                                                                                                                 

Hautamäki Arttu                                                                                                                 

Hoskari Maria                                                                                                                     

Hoskari Sanni                                                                                                                     

Hoskari Johannes                                                                                                                 

Kaitola Anna                                                                                                                       

Kontola Rebekka                                                                                                                   

Niemi Tiina                                                                                                                     

Saarimäki Oona                                                                                                                    

Siltala Anna                                                                                                                              

Ylä-Rautio Eeli                                                                                                                

Mäkiranta Jorma                                                                                                        

Perkkalainen Johanna                                                                                                    

Rajasaari Kristiina 

 
 

 

 

Ketunlenkki ja 16. Karpaasikisa 13.10.2019 Ähtärin Mustikkavuorella

 

Tulokset

Väliajat

 

Karpaasikisassa ensiksi normaalisuunnistus, sitten pyöräsuunnistus ja lopuksi vielä normaalisuunnistus.

Karpaasikisassa kaikki kilpailevat samassa sarjassa seuraavin tasoituksin:

Karpaasi A 17-42-vuotiaat miehet

Karpaasi B 43-64-vuotiaat miehet

Karpaasi C yli 65-vuotiaat miehet, 16 vuotta ja sitä nuoremmat pojat sekä naiset/tytöt

Karpaasikisan matkat tasoituksesta riippuen noin 14-16 km sisältäen noin 7 km pyöräsuunnistuksen linnuntietä mitattuna.

Ketunlenkillä seuraavat matkat:

Ketunlenkki pitkä 8,5km

Ketunlenkki puolipitkä 5,6km

Ketunlenkki puolilyhyt 3,6km

Karpaasikisassa palkitaan kolme parasta nylkkymäisin palkinnoin, lisäksi voittaja saa kiertopalkinnon, lisäksi palkitaan erikseen paras naiskilpailija, jos ei hän ole kolmen joukossa. Ketunlenkillä palkitaan joka radan nopein kilpailija. Palkinnot ovat taatusti nylkkymäiset ja verotukselliselta arvoltaan merkityksettömät eivätkä siten muodosta voittajilleen veronalaista ansiotuloa. Tapahtumaan voi osallistua myös kuntoilumielessä ilman aikaa.

Kartta A4, suunnistuksessa noin 1:10000, pyöräsuunnistuksessa noin 1:15000. Mittakaavat nylkkymäisiä arvioita tulevasta.

Karttana Mustikkavuoren kartta mallia retro, osalle tehty pieniä päivityksiä vuonna nakki ja vasara.

Pyöräsuunnistuksessa kypärän käyttö pakollinen.

Kilpailupaikalla ei ole katonalustaa, mutta mahdollisesti sauna lämpiää.Kisan jälkeen tarjolla pientä purtavaa ja juotavaa.

Opastus kilpailupaikalle valtatie 18 Ähtäri, keskusta.

Yhteislähtö noin klo 10.00

Karpaasikisaan ehdottomasti ennakkoilmoittautuminen, lauantaihin 12.10klo 12.00 mennessä joko soitto/viesti 040-739 1587 tai sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Ilmoita nimi ja sarja johon osallistut. Ketunlenkille voi ilmoittautua myös paikanpäällä, mutta jos useampi ilmoittautuu vasta paikanpäällä niin karttoja ei ehkä riitä kaikille.

Karttamaksu 6€. EPSU-kortti sekä tyky- ja smartum-kuntosetelit kelpaa.

Lisätiedot ylläolevasta numerosta/sähköpostista.

Tervetuloa toivottaa ratamestari J Åkerman.